Manşet 1 Manşet 2 Manşet3 Manşet4 Manşet 5

30 EMEKLİLER GÜNÜ VE HAFTASI KUTLAMALARI ÇERÇEVESİNDE BASIN TOPLANTSI DÜZENLENDİ

30 Emekliler Günü ve Haftası kutlamaları çerçevesinde Anıtkabir ziyaretinin ardından toplanan Türkiye Emekliler Platformu emeklilerin sorunlarını masaya yatırdı.  Toplantı sonunda platform adına Dönem Sözcüsü ve Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Satılmış ÇALIŞKAN açıklama yaptı.

EMEKLİLER GÜNÜ VE HAFTASI TÜM EMEKLİLERİMİZE KUTLU OLSUN

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün emekli olduğu tarih olan 30 Haziran günü emekliler günü içinde bulunduğu haftasını emekliler haftası olarak her yıl yurt genelinde emekliler platformu olarak kutlamaktayız.

Türkiye emekliler platformu olarak Atamızın kabrini ziyaretle kutlamalarımıza başlatıyoruz. Kuruluş temsilcilerimizle atamızın mozolesine çelek konulduktan sonra Dernek merkezlerinde ve şubelerimizde Bilim kurulunun kararlarına uygun olarak Atamızın emekli oluşunun 94. yılı kutlanacaktır. Tüm emeklilerimizin emekliler haftasını ve gününü kutlar sağlıklı mutlu yaşamlar dileriz.

  DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI

            Emekliler günümüzde siz değerli basınımız kanalıyla emeklilerimizin talep ve sorunlarımızı da siyasilerimiz ve kamuoyuna duyurmak istiyoruz.

            Siyasilerin en çok mağdur ettiği kesim olan emeklilerimiz yıllarca çalışarak prim ödemiş ve bu ülkenin gelişip kalkınmasına EKONOMİSİNE TEKNOLEJİSİNE SANAYİSİNE en büyük katkıyı yapmış kesimdir.

 

            Emeklilerimize ekonomik ve sosyal olanaklar sunmak, onlara hak ettikleri onurlu yaşamı sağlamak sosyal devlet anlayışı gereği iktidarların en önemli görevidir.

 

            İktidarlar kamuoyunda emeklilerin sorunlarını çözermiş gibi davranıp gerçekte emeklilere büyük mağduriyet yaşatmışlar ve yaşatmaktadırlar.

 

            Her konuda Avrupa’yı örnek gösteren siyasiler Avrupa’da Emeklilerin sendikalaşma hakkı olmasına rağmen biz emeklilere sendikalaşma hakkı vermemektedir.

 

            Bu gün emekli maaş artışları Türkiye İstatistik Kurumunun insafına bırakılmıştır, siyasiler ne yapalım tüfe bu deyip bürokratın kararına sığınıyorlar, hâlbuki bizim çarşı pazar fiyatlarına yetişemiyoruz. Artışlar temel gıda temel ihtiyaca göre değil talimatlara göre değerlendirilmekte;

 

            Bu gün emekliye verilecek artış geçmiş 6 ayın enflasyonu biz bu parayı harcadık bu harcama %18- 20 iken tüfe %8 tahmin bu dönemde %10 açığımız var. Bu açıkların kapanması için bu dönem emekliye seyyanen bir artış yapılması zaruri olmuştur. Emeklinin % 70’ i asgari ücretin altında maaş almaktadır.

 

Bayram ikramiyelerine artış üç yılsonunda yapılan artış göstermelik yapılmıştır. İLERİSİ İÇİN BİR ARTIŞ İBARESİ BELİTİLMEMİŞTİR. ASGARİ ÜCRET ARTIŞINA ENDEKSLENMESİ TALEBİMİZDİR.

 

EMEKLİLERİN BEKLEDİKLERİ İNTİBAK YASASI;

 

Tüm Emekliyi kapsayan hizmet ve prime dayalı standart birliği yasası çıkarılmalı yasada yaşa değil hizmete bakılmalı (2000 den önce uygulanan katsayı ve gösterge sisteminin getirilmesi adaletli olur kanısındayız )   yıllardır ertelenen 3600 ek gösterge ve Emeklilikte yaşa takılanların sorunları bir an önce çözülmelidir.

 

Sosyal Güvenlik deki huzursuzluk adaletsizlik tüm milleti halkı etkiler biran önce SGK’nun emeklilik yasaları güncellenmesi gerekmektedir. HER KESİM MİLLİ GELİRDEN AZ ÇOK PAY ALIRKEN 2000 yılından itibaren emeklilere milli gelirden pay verilmemektedir.

 

Biz emekliler olarak haklarımızı seçimlerde oy verdiğimiz oylarımızla iktidar yaptığımız değerli siyasilerimizden istiyoruz bize karşı sorumlu olan sizlersiniz bizler tüm görev sorumluluklarımızı yerine getirerek emekli olduk.

EMEKLİLİK LUTUF DEĞİL BİR HAKTIR.

 

Kimseye muhtaç olmadan yaşamımızı sürdürebileceğimiz emekli aylık istiyoruz.

 

            Sağlık gibi önemli ve ana yasal hak olan bir alanda emeklilerimizden alınan katkı paylarının bu kadar yüksek olması büyük bir zulümdür. Emeklilerimizden katkı payı alınmamalıdır.(emeklinin %70 asgari ücretin altıda aldıkları bir maaşla hayat mücadelesi vermekteler) ÖZEL Emeklilik primine %25 katkı yapan devlet, emekliden sağlık katkı payı almakta bu nasıl bir sosyal devlet anlayışıdır.

 

            EMEKLİLERDE DEĞİŞTİ BUNDAN SONRA VAATLERE DEĞİL İCRAATA OY KULLANACAĞIZ.

 

Sorunlarımızı Emekliler Günü dolasıyla bir kez daha kamuoyuna duyurmak istedik. Emeklilerimizin sorunlarının çözüldüğü ve hak etikleri yaşam düzeyine kavuşmaları dileğiyle huzurla kutlaya bileceğimiz bir emekliler günü özlemiyle…

 

            Tüm emeklilerimize sağlıklı yaşamlar dileğimle saygılar sunarız.

 

Türkiye Emekliler Platformu

Dönem Sözcüsü

Satılmış ÇALIŞKAN

Tüm Emek Der Genel Başkanı


Ziyaretçiler

Bugün: 112 | Dün: 110 | Toplam: 134925
Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 - 2021 | Tüm Hakları Saklıdır.